Étel kategória

Ishi Bácsi Receptjei 4. rész - Baracklekvár

Befőztem a baracot. Korábban is asszisztáltam már hasonlóhoz, de most fordult elő először, hogy elejétől a végéig mindent teljesen egyedül csináltam. Meg is lett az eredménye, de ne szaladjunk ennyire előre.

Először is, a recept nagymamától származik, aki idén (egészségi állapota miatt) nem tudott lekvárt főzni, ezért megkért, hogy ha főzök, vállaljak be kicsit nagyobb mennyiséget, és használjam az ő receptjét. Magamtól nem száz százalékig így csináltam volna, de mivel most így történt, az alkalmazott receptet leírom. Úgy, hogy a hozzám hasonló egyszerű gyerekek is megértsék.

Hozzávalók az én esetemben:
10 kg barack
5 kg kristálycukor
5 mokkáskanál nátrium-benzoát
sok (estemben kis méretű) befőttesüveg
befőttesgumik
celofán

Felhasznált eszközök:
2 nagyméretű fazék
húsdaráló
minél hosszabb fakanál
merőkanál
kávéskanál
minél nagyobb vájling
rossz pokróc

Először is, az összes felhasznált eszközt el kell mosni. Nem csak úgy férfimódra, ahogy én mosogatni szoktam, hanem tényleg: forró víz, tetszőleges tisztítószer, sok rászánt idő, egyszóval alapos sterilizáció. Ez egyébként könnyebb annak, akinél csapból folyik a víz, nem vödörrel kell hordani.

Aztán az összes gyümölcsöt rendesen meg kell mosni, majd kimagozni. Ez a munkafolyamat a legalkalmasabb a barack megdézsmálására Én alapvetően lusta disznó vagyok, úgyhogy a vízzel felöntött gyümölcsöt kapásból a fazékba magoztam - ennek nem igazán látom hátulütőjét, de veterán lekvárfőzők biztos el tudják mondani, hogy ilyet miért nem szabad. Magozás közben persze a ránézésre pocsék részeket félre kell dobni. Nem a padlóra!

Menet közben jöttem rá, hogy a tíz kiló barack távolról sem fog beleférni egy fazékba, akármilyen nagy is legyen, úgyhogy bevontam még egyet. Miután az egész elkészült, következett a darálás. Egy szépen összerakott húsdarálóval indítottam, de hamar levettem az elejéről a rózsát (valamiért így hívják azt a lyukacsos biszbaszt ami az elején van, bár tésztaszűrőre jobban hasonlít), mert még mindig azt tekergetném, ha rajta hagytam volna. Nagyim szerint ez egyébként szentségtörés, és a baracklekvár így biztosan szörnyű lesz. (Nem lett az)

Darálás közben, amikor ránézésre 2 kg gyümölcs már megvan, rá kell önteni 1 kg cukrot, majd ezt addig ismételgetni, amíg az összes kész nincs. A réteges elrendezés miatt jobban összeérik a türelmes emberek baracklekvárja. A hozzám hasonlók könyékig túrnak benne a fakanállal, és összekeverik a francba az egészet úgyis.

Keverés vagy összeérés, a lényeg, hogy pár órát mindenképp állnia kell. A neheze egyébként megvan, mehet a tűzre, folyamatos kevergetéssel. Vizet hozzáadni szigorúan tilos, épp a gyümölcsben természetesen meglevő víz elforralása a fő feladat.



Ezzel így elvan az ember egy darabig. Én konkrétan három órát álltam fölötte. Egy kedves barátom fogalmazta meg ezt az életérzést a legjobban: ha nem szeretném csinálni, unnám.

Mikor kellőképpen besűrűsödött, hozzá lehet adni két kilónként egy csapott mokkáskanál nátrium-benzoátot. Nem kevesebbet, mert ez tartósít, és nem sokkal többet, mert elrontja az egész lekvár ízét. A benzoáttal még rottyan kettőt-hármat, és le lehet venni a lángot.

Következik az üvegekbe töltés. A tele üvegeket először fóliával (ráadásul igényesen körbevagdosott fóliával), befőttesgumival, majd az üveg - nem szétdobált, nem elhagyott, szintén elmosott - tetejével kell lezárni.

Amikor kifogytál az üvegekből, és már nagyon vakargatod a fejed, a maradék lekvárt ér nagykanállal bezabálni. Csak vigyázz, mert meleg.

A még meleg üvegeket minél gyorsabban a dunsztba kell rakni, ami nagyon professzionális elnevezés egy öreg pokrócra. A felvágós kollegák persze kosárban ágyaznak meg a lekvárnak meg ilyesmi, szerintem egy félreeső sarok erre tökéletesen megfelel. A dunsztban a felállított, nem szétborult, és letisztított, azaz kívülről nem lekváros (!) üvegek két napig állnak. Ha ez letelt, ki lehet venni, és kész is.



Nem árt, ha az ember szeret mosogatni utána. Az íróasztal fiókjainak belsején kívül nagyjából minden lekváros lett a végére. Viszont ettől eltekintve a dolog igazából pofonegyszerű, és lett belőle 22 üveg teljesen jó lekvár, amit még a nagymamám se vágott a fejemhez. Sőt, egész hihetően tudta azt hazudgálni, hogy ízlik neki.


Komment (8)

Ishi bácsi receptjei, 3. rész - Juharpörkölt

Sajnálatos módon Juhar elkapott valami nyavalyát, az állatorvos szerint le kell vágni az ilyet. De azt is mondta, hogy fogyasztható a húsa, csak a belsőségeket adjuk a kutyáknak. Hat-hét éves kifejlett birka, volt vagy negyven-ötven kiló.

Nosza, főztünk birkapörkölt - csak hogy Napirajzos ragozással éljek. Nagyon nem mennék bele, pörköltet nyilván minden értelmes felnőtt magyar ember tud készíteni, inkább a birkás különlegességekre hívnám fel a figyelmet. Gyors közvéleménykutatásom alapján ugyanis abszolút nem jellemző a birkahús fogyasztása.

Megoszlanak a vélemények a faggyúról. Egyesek szerint érdemes meghagyni belőle jó sokat, mert attól lesz finom. Persze ízlések és pofonok, de a magam részéről cáfolnám. Néhány (három) helyen már ettem birkát korábban, úgyhogy van egy kis összehasonlítási alapom. Ahol meghagyták a faggyút, ott egy rágós, és szerintem büdös valami lett az eredmény.
Én most gyakorlatilag az összeset kivágtam (tyúkoknak bejött ez a döntés), főztem vagy két-három órán át, és rohadt jó lett. Főzés közben azért volt némi markáns birkaszaga, de a kész pörköltön ezt már nem lehetett érezni. Szépen megpuhult, ízre kicsit a májra hasonlított, de mindenesetre nagyon más volt, mint a megszokott csirke-marha-disznó szentháromság, amit általában eszünk.

Rengeteg hús van egy birkán, az biztos. A kondérba csak az egyik hátsó comb került, de ez is kitartott öt napig. Jelezném, hogy hűtőm továbbra sincs: simán csak felforraltam minden nap kétszer, és elállt ennyi ideig gond nélkül, simán a tűzhelyre állítva.

Úri huncutság a hűtő.


Komment (0)

Ishi Bácsi Receptjei, 2. rész - Tojásfőzelék

Ma feltaláltam a tojásfőzeléket, a receptje igen egyszerű:

3 tojás
1 liter víz
fűszerek: kömény, paprika, babérlevél
kevés zsír
túl nagy evőkanál liszt

Mint az látható, a tojásfőzelék úgy készül, hogy iszonyúan elrontod a tojáslevest, a túlzó rántás miatt baromi sűrű lesz az egész. Jól megy hozzá a hangyás tegnapi kenyér, és mosogatni is egész keveset kell utána.
Lassan lehet, hogy asszony kéne a házhoz.


Komment (0)

Ishi Bácsi Receptjei, 1. rész - Zsír zsírral

Új rovatunk keretein belül rögtön indulásként egy komoly, fél évtizedes hagyománnyal bíró étel elkészítésébe terveztem beavatni a nagyérdeműt. Előre is kérnék mindenkit, hogy a receptet kezeljük ehhez méltó tisztelettel.

Első lépésként fogjunk egy valamilyen edényt. Legcélszerűbb persze egy serpenyő lenne, de mivel az jó eséllyel a múlt heti rántottázás óta mosogatásra vár (a helyzet súlyos, mivel a múlt hét már nagyon rég volt), igazából bármi más megteszi, ami kicsit is hőálló, csak a kreativitásunk szabhat határt: lábos, bogrács, kis-, vagy közepes fazék, tárcsa, bádogvödör, törött kerámia alja, stb. Ha nem lyukas, megteszi.
Második lépésben gyűjtsük össze a hozzávalókat. Szigorúan tilos bevásárolni: szorítkozzunk a konyhában fellelhető maradékokra. Hagyma mindenképpen jól állna az ételnek, ezért ha akad, ne habozzunk. Bármilyen hagyma megteszi, bár a lila a legkirályabb bele. Hagymán kívül apríts fel és szórj bele minden maradék húsipari terméket, ami a kezed alá kerül: szalonnát, kolbászt, virslit, szalámit, csirkehúst, sonkát, bármit. Ha olyan a helyzet (pl kevés benne a szalonna), rakhatsz alá zsírt is.
Ha ezt mind összeszedted, szórd bele őket egyszerre az edénybe, és gyújts alá. Pár perc múlva kész ez a gasztronómiai remekmű.



Jó, mire számítottatok? Egyrészt rólam van szó, másrészt egy olyan ételről, aminek zsír zsírral a neve. Kenyér azért legyen hozzá, anélkül nem vicces megenni.


Komment (1)