Kiskert, részeredmények

Odakint épp esik az eső (hetek óta először), úgyhogy amíg szünetelek, megírom azt a postot, amit már jó ideje szerettem volna. Az van ugyanis, hogy a várakozásokkal ellentétben a kiskertem egész jól eldöcög. Az őszi szántás és trágyázás hiánya miatt persze nehézkes a dolog, bizonyos növények nem is bírták a strapát, de egy része megmaradt az ültetett növényeknek. Főleg a palánták, de azért a magról vetettek között is vannak sikerélmények. Fotóriportunk következik.





A paradicsomültetvény várakozásokon felül teljesít. Az elején azt hittem, ha valamiből, hát ebből biztosan nem lesz semmi. Mostanra nagyon szépen talpra álltak, és a többségük csinos kis zöld paradicsomokat nevel.



Hagymák. A magról vetett példányokat ránézésre meg se tudom különböztetni a dughagymáktól... lesz itt kavarodás betakarításkor. Bár a hagymák szépen megnőttek, a melléjük vetett répa, illetve az utána következő salátás sorok (amikből a közé vetett hagymák maradtak csak) gyakorlatilag a földdel lettek egyenlők. Hogy a talajt nem bírták, vagy valami kártevő pusztította ki őket, arról fogalmam sincs. EGy szó mint száz, hagymám lesz saját, répám nem. Ez van.





A Kacár Tanyáról kapott palántákból nagyon frankó kelkáposzták és karalábék nőnek, utóbbiakat lassan szüretelni is lehetne, de néhányat meghagyok, magot akarok fogni róluk - mégis csak elsőrangúan szerepeltek ilyen ócska körülmények között is.



Borsóból sajnos csak két sort vetettem, ami hiba volt, jövőre többet fogok. Látványosan jól megy ez is, nő mint a gomba, és szép termése is lesz. Az idei mennyiség csak játék, egy jó borsólevesre is bajosan elég.



Karósbab. A termése még csak alakulófélben van, de a növények szép nagyok, már utolérték a paradicsomokat.



A "feladom" kategóriába került kukorica. Tudom, hogy borzalmasan néz ki és szörnyen gazos, de mivel nem nőtt 50 centi fölé, a második kapálással már nem is vesződtem. A vetőmaggal nem lenne semmi gond, újabb példa az elmaradt talajelőkészítés hatásaira.



Uborka. Azért láttam már helyeket, ahol tízszer ekkora... kétlem, hogy lesz idén termése, már rég túl vagyunk az idején.



Ha valaki nem ismerné meg, ez a dinnye növénykéje, nálam 15 centinél állt meg a növésben. Nehéz rá húsz kilós görögdinnyéket vizionálni.


Nagyjából ennyi, amiről nem csináltam képet, az kipusztult: répa, zeller, saláta, de tulajdonképpen a dinnye, a kukorica és az uborka is félig ide sorolható, hasznuk legalábbis nem lesz sok. Ez van, az első év úgyis a tapasztalatszerzésről szól. Ősszel majd kap a föld egy rendes szántást, telenyomjuk trágyával, aztán lesz ami lesz.


Komment (0)

Víztisztítás minimálon

Egy ideje elapadt a korábbi fotókon már mutatott dréncső, úgyhogy alternatív módon kellett használati vízhez jutnunk. Rövid ideig kék kútról hordtuk, de ebből hamar elegünk lett, úgyhogynémi internetes segítséggel a következő installációt hoztuk össze:



Először is, ástunk egy kb másfél méter mély gödröt. Szerencsénk van, a talajvíz már ilyen kis gödörben is meggyűlik nálunk. Később ez persze még zavaró lehet, pincét csinálni pl izgalmas így - de mindegy, most jól jött.



És itt jön a mazsola: kis házi víztisztító. 200 literes hordó, 15-20 centi zúzott kő az alján, 50 kiló durva, és 100 kiló finom homok, meg némi pvc cső az egész. Az egyik vödörben látható is a redvás talajvíz.



A tetején egy ilyen minimál csövezés osztja szét a beömlő vizet.



Így néz ki a dolog felülről, a víz a kinti cső szintjéig ér mindig. Ha nem basztatjuk, a homok tetején kialakulna egy kezdetleges biológiai szűrőréteg. Mi most ezzel nem nagyon játszunk, nem ivóvízre megy a játék. Amúgy is problémás, hiszen ez a rendszer csak biológiai- és mechanikai szűrésre képes, a vízben oldott kémiai anyagok (pl műtrágya, arzén) nem ürülnének itt ki. Arzént inni pedig a vidékiek álmoskönyve szerint se egészséges.



A szűrőből a folyamat végén pedig ez folyik, szép tiszta fürdővíz. Naponta kb négy vödör telik meg, ez bőségesen elég hármunknak mosogatni és fürdeni.

Zárójelben: ez az első blogpost, amit a (félkész) kunyhóból írok.


Komment (0)