Napi állatos apró

Mr Tájfel ma produkálta az első bizonyított egérfogást. Egyszer csak megláttam, hogy egy döglött egér lóg a szájából, a másik macskát nem is engedte közel.
Hogy mindenki értse, ez a mai egérfogás nehéz, tudatos nevelés eredménye. Először is, az egérfogóban időnként (bár mostanában ritkán) talált döglött egereket következetesen megkapta, ezekkel el is szórakozott, majd meg is ette őket. Az ízére valamennyire már ezzel rákapott.

A macska első találkozása élő egérrel viszont közel se ment olyan simán, mint a mai vadászat. Kint dolgoztunk ketten, amikor észrevettünk egy egeret a fűben. Ádám szemmel tartotta, amíg én elszaladtam a macskáért, rádobtam az egérre. Semmi reakció, azt se tudta mi van, az egér meg simán tovább szaladt. Végül nekem kellett egy focikapust megszégyenítő vetődéssel ráugranom, és kézzel elkapni az egeret. Én lepődtem meg a legjobban, hogy sikerült. Persze a kis rohadék rögtön harapott, össze-vissza csipkedte az ujjaimat amíg a macska orra alá lógattam, de aztán az végül kivette a kezemből, és elszaladt vele. Elég béna dolog volt.

De most! Most teljesen magától fogott egeret, színtiszta önerőből. Büszke vagyok rá.


Komment (2)

Tyúkanyó nekrológ

Legjobb tojóm egészségi állapota hetek, igazából hónapok óta ingadozó volt, de az időszakos fellendülések ellenére az utóbbi időben nagyon megzuhant ismét. Az utolsó hétben már alig evett, az utolsó néhány napban csak gubbasztott. Fájó szívvel, de kénytelen voltam a levágás mellett dönteni.

A még élő - bár inkább csak létező - tyúkot a hónom alá kapva átslattyogtam a szomszédékhoz, hogy kíméletesen levágjuk Tyúkanyót, diagnosztizáljuk a problémát, és ha nem vészes, pörköltet készítsünk. Váratlan eredményekre jutottunk.
Először is, tudtam, hogy Tyúkanyó lefogyott, de azt nem, hogy ennyire. Már kiemeléskor éreztem, hogy feltűnően könnyű és nagyon csontos, de amit a kopasztás után láttam, felülmúlta az elképzeléseimet. Gyakorlatilag csont és bőr szintre fogyott. A bőre gyönyörű, egészséges, sárga és vastag volt, a mája szerencsére tiszta - a leggyanúsabb fertőző májbetegségeket ezzel rögtön ki is zártuk, ellenkező esetben a többieket is le kellett volna vágni, nehogy összefertőzzék az újakat, ha lesznek.

Mint kiderült, a gond a bélrendszernél volt. Valami eltömítette a beleket, egész keményre összeállt bent, és eleinte részben, később teljesen akadályozta az emésztést. Mivel a tyúkok kukoricát és konyhai maradékokat kaptak és kapnak máig, az egyetlen jelöltem az áztatott száraz kenyér. Bár ilyet olyan nagyon sokszor nem kapnak, tény, hogy voltak rövid időszakok, amikor minden másnap kenyér volt a menü.
Ez az elképzelés összevág azzal, hogy a legélelmesebb állatok hullottak el: Fafej, Kend, Don Gatto és végül most Tyúkanyó. A maradék tyúkjaimnak valószínűleg az mentette meg az életét, hogy nem elég élelmesek, és kevesebbet ettek a vájúból, amikor kenyeret kaptak. Az a mennyiség, amit a bénább tyúkok betermeltek, még nem volt gond, viszont a mindenkori körlet buzogánya aktuálisan többet evett a köznépnél, így lehet az, hogy egyesével hullottak el, sose többen egyszerre.

Semmilyen forrás nem támasztja alá az elméletet, ez csak a saját okoskodásom.


Komment (2)