Természetes keltetés

Ma meglepő dolog történt: az egyik tyúkom ráült a tojásokra, és nem is hajlandó leszállni. Az ilyesmit a modern tyúktartásban nem tűrik el - a kotló tyúk a teljes keltetés ideje alatt (azaz 21 napig) nem tojik. Különféle módszerekkel, de főleg tudatos tenyésztéssel igyekeztek ezt kinevelni a tyúkokból az elmúlt évtizedekben, és ráállni a mesterséges keltetésre. Nekem ez nem tetszik, úgyhogy végtelenül örülök, hogy a tyúkom kotlani kezdett.
Még akkor is, ha az októberben kikelő csibéknek kevés esélyük van a túlélésre.

Miért jó a természetes keltetés?
- Nem kell hozzá áram, ami jó, mert nincs. Egy hatvan wattos égőt ilyen sokáig égetni még a verőfényes nyári napsütésben is necces.
- Anya-fióka kapcsolat. Az egy dolog, hogy a kikelt csibéket az anyjuk megtanítja kapirgálni meg védi őket. Kevesen tudják viszont, hogy az embrió a keltetés utolsó hetében már hallja a külvilágot. Marhára nem mindegy, hogy egy ilyen mély bevésődés időszakában az anyját (és a környezeti zajokat) hallja, vagy egy keltetőgép halk búgását. A ketrecben ez nem számít, de idekint a mezőn egy világ választja el a kettőt.
- Láttál már csibéit terelgető tyúkot? Körülbelül három kismacskányi mértékben szívet melengető látvány.

Ha a kotlós nem hagyja ott őket, akkor 21 nap múlva beszámolok az eredményekről.


Komment (0)

Tojás tojás hátán

Kb egy hete ugrásszerűen megnőtt a tojástermelés, napi egyről három tojásra. Még mindig nem dőlhetek hátra, a nyugdíjas éveimet továbbra se ebből fogom finanszírozni, de a rántotta-, tojásleves- és bundáskenyér utánpótlás szinte végtelenné vált.
És ez még csak három tyúk, kemény lesz, ha mind a huszonvalahányan elkezdenek tojni. Várok javaslatokat tojásos ételekre.


Komment (0)